Недашковський вивів з Енегоатому майже 5 млн євро?

Недашковський вивів з Енегоатому майже 5 млн євро?
281506 ПЕРЕГЛЯДІВ

Ядерна корупція в дії: ексочільника ДП НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського підозрюють у виведенні 4,56 млн грн з держпідприємства через сумнівні тендери із завищеними цінами. У схемі також, імовірно, були задіяні колишній нардеп, голова парламентського комітету з ПЕК Микола Мартиненко та чеська «SKODA JS a.s.», яка контролюється російським ГазпромБанком.

Ексочільника ДП НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського підозрюють у вчиненні корупційних правопорушень в енергетичній сфері, пов’язаних із виведенням зі стратегічного державного підприємства сотень мільйонів гривень через тендерні схеми з чеською «SKODA JS a.s.».

До організованої злочинної групи ймовірно входили й інші колишні високопосадовці. У схемі задіяна низка офшорних фірм-«прокладок», а серед її бенефіціарів – росіяни. Наразі обставини злочину вивчають НАБУ, ДБР та Офіс Генпрокурора.

НЕДАШКОВСЬКИЙ І «SKODA JS A.S.»: ПЕРЕДІСТОРІЯ ЗВ’ЯЗКІВ

У 2005 році Кабмін ухвалив рішення про відновлення спорудження блоків №3 та №4 Хмельницької АЕС. Зокрема, було прийнято відповідне розпорядження «Про підготовчі заходи щодо будівництва нових енергоблоків ХАЕС».

У 2008 році відбувся тендер на постачання реакторної установки. Участь у конкурсі взяли російська «Атомстройєкспорт», американська «Westinghouse» та південнокорейська «КЕРСО». За результатом торгів переможцем було визнано «Атомстройєкспорт».

У січні 2011 року ВРУ прийняла Закон України «Про ратифікацію угоди між Кабінетом міністрів України та урядом Російської Федерації щодо співробітництва у будівництві енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС».

Однак вже у 2015 році, після початку збройної агресії РФ проти України, народні депутати проголосували за Закон №696-VIII про припинення дії зазначеної угоди про співпрацю, посилаючись на відсутність прогресу з її виконання із боку росіян.

Як повідомили «СтопКору» джерела, процес розірвання угоди між КМУ та російським урядом активно лобіювали екснардеп України та тодішній голова Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Микола Мартиненко, а також колишній очільник ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

ХТО СТОЇТЬ ЗА УГОДОЮ З «SKODA JS A.S.»?

Ймовірної метою цієї лобістської ініціативи був перегляд техніко-економічного обґрунтування будівництва блоків під реакторну установку ВВЕР-1000 виробництва чеської компанії «SKODA JS a.s.».

Юрій Недашковський 

Цікаво, що замовник проєкту – ДП «НАЕК Енергоатом» під керівництвом пана Недашковського – замінив постачальника реакторної установки без проведення тендерної процедури. У держпідприємстві повідомили, що вибір нового постачальника нібито став підсумком проведених переговорів із потенційними постачальниками.

Варто зауважити, що кінцевий вибір постачальника обладнання відбувся у розріз із задекларованими планами українського Уряду позбавитись енергозалежності від Російської Федерації та всупереч державній політиці у сфері національної безпеки. Адже у 2004 року власником «SKODA JS a.s.» став російський холдинг «Объединённые машиностроительные заводы», який контролюється ГазпромБанком.

НЕДАШКОВСЬКІЙ, МАРТИНЕНКО І «ПОСЕРЕДНИКИ»: ЯК ДІЯЛА СХЕМА?

За наявною інформацією, яка стала відома нашій редакції, ексочільник ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський разом із колишнім нардепом, головою парламентського Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Миколи Мартиненка створювали штучні умови для перемоги у низці державних тендерів чеської компанії «SKODA JS a.s.» із завищеними цінами.

У подальшому «SKODA JS a.s.» ймовірно перераховувала «надлишок» на рахунок панамської компанії Мартиненка «Bradcrest Investment S.A». Факт належності цієї фірми Миколі Мартиненку встановили два швейцарські банки через процедуру верифікації клієнта за запитом Федерального бюро розслідувань США.

При цьому протягом 2012-2016 років «SKODA JS a.s.» перераховувала отриманні від ДП «НАЕК Енергоатом» кошти за так звані консалтингові послуги на рахунки «BARTON BUSINESS LLC» (Домініканська Республіка) – 2,16 млн євро, «VISILOGIK LIMITED» (Домініканська Республіка) – 100 тисяч євро, «INLORD SALES LLP» (Велика Британія» – 2 млн євро, «Devecom Company Limited» (Кіпр) – 390,56 тис. євро.

Загалом таким чином з ДП «НАЕК «Енергоатом» на офшорні рахунки вивели кошти на загальну суму 4,65 млн євро. Вказані фірми-«прокладки» також фігурують в ініційованому НАБУ кримінальному провадженні №52015000000000009 за ч. 4 ст. 368 та ч. 3 ст. 209 ККУ.

В ході досудового розслідування детективи Бюро встановили, що посадові особи ДП «НАЕК «Енергоатом», представники органів державної влади України та інші особи отримали протягом 2009-2015 років хабарі у сумі понад 10,88 млн євро від представників компанії «SKODA JS a.s.» для полегшення закупівлі обладнання зазначеного підприємства для атомних електростанцій України.

ДЕТАЛІ ВЕЛИКОЇ МІЖНАРОДНОЇ АФЕРИ РОЗКРИЛИ ЧЕСЬКІ ПРАВООХОРОНЦІ

Зокрема, чеські слідчі виявили, що «SKODA JS a.s.» в місті Пльзень перераховувала Мартиненку та його співучасникам «відкати» у розмірі 15–18% на швейцарський рахунок панамської компанії «Bradcrest Investment» за поставку обладнання державному «Енергоатому». Замовником виступало дочірнє підприємство «Енергоатому» – компанія «Атомкомплект».

Як встановило слідство, заступник директора «SKODA JS a.s.» Петер Луптачик вів перемовини про постачання з Валерієм Васильковим, колишнім директором державного «Атомкомплекту» і одночасно виступав від імені «Bradcrest Investment S.A», що належала Миколі Мартиненку.

Справу «Енергоатому» розслідує НАБУ Фото: скриншот

Колишній керівник відокремленого структурного підрозділу ДП «НАЕК «Енергоатом», який представляв інтереси «Bradcrest Investment S.A», домовлявся з представниками «SKODA JS a.s.» про прайси «консультаційних послуг» та укладав необхідні для цього документи. Кошти з рахунків «SKODA JS a.s.» після отримання їх від «Енергоатому» скеровувались на рахунки «Bradcrest Investment S.A», відкриття яких у банках Швейцарії здійснював інший представник цієї компанії.

Фінансовий директор зазначеної компанії також готував та скеровував на адресу швейцарських банків документи, необхідні для перерахування з рахунків «Bradcrest Investment S.A» коштів в інтересах екснардепа Миколи Мартиненка та членів його родини.

ЯКУ РОЛЬ У СХЕМІ ВІДІГРАВАВ ЕКСГОЛОВА «ЕНЕРГОАТОМУ» НЕДАШКОВСЬКИЙ?

З огляду на масштаби цієї схеми, її імовірно не вдалося б утілити в життя без відповідної підтримки тодішнього керівника ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського. Тим більше, що за словами інсайдерів, цю посаду він свого часу обійняв якраз завдяки протекції Миколи Мартиненка.

Микола Мартиненко Фото з відкритих джерел

За інсайдерською інформацією, після старту розслідування справи Мартиненка правоохоронцями, пан Недашковський розпочав незаконну кампанію з фальсифікації й підтасовки документів для виправдання екснардепа, використовуючи своє службове становище і намагаючись залучити до цього іноземну компанію.

Як стверджує джерело, колишній очільник держпідприємства створив неформальну групу, головним завданням якої було зробити все можливе для виправдання злочинів Мартиненка та виведення з-під удару колишнього керівництва ДП «НАЕК «Енергоатом».

ДО ЇЇ СКЛАДУ НІБИТО УВІЙШЛИ НАЙБІЛЬШ ЛОЯЛЬНІ ОСОБИ З НАЙБЛИЖЧОГО ОТОЧЕННЯ НЕДАШКОВСЬКОГО

Їх вважають імовірними співучасниками зазначених схем:

− Олег Поліщук – директор із запобігання і протидії корупції, радник експрезидента «Енергоатома» Ю. Недашковського, до функцій якого ймовірно входила оцінка корупційних ризиків попередньої діяльності «Енергоатому» в інтересах Мартиненка;

− Наталія Мусевич – виконавчий директор з юридичних питань та супроводу процедур закупівель, яка забезпечувала юридичний супровід і легітимність дій, що призвели до корупційних наслідків;

− Валерій Годунок – перший заступник директора ДП «Атомкомплект», який відповідав за технічну частину роботи зі «SKODA JS a.s.»;

− Ілона Заєць – директор центру зовнішніх інформаційних комунікацій, яка мала оцінювати репутаційні ризики.

Крім того, цю групу ймовірно супроводжував представник «Енергоатому» в Брюсселі Юрій Тюрін.

ЯК НЕДАШКОВСЬКИЙ І КО НАМАГАЛИСЯ «ОБІЛИТИ» МАРТИНЕНКА?

Як повідомляє наше джерело, з 2015 по 2016 роки ця група мала 7 відряджень до штаб-квартири «SKODA JS a.s.». В ході перемовин з чеською стороною представники ДП «НАЕК «Енергоатома» на чолі з Недашковським намагалися отримати документи, які б дали можливість вплинути на хід розслідування та довести невинуватість Мартиненка у суді.

Понад те, пан Недашковський начебто особисто намагався впливати на керівників «SKODA JS a.s.» для отримання таких документів, які потім можна було долучити до справи Мартиненка.

Зокрема, у своєму листі на ім’я Голови правління, генерального директора компанії «SKODA JS a.s.» Йозефа Перліка від 5 лютого 2016 року він просив здійснити спільний аналіз договорів на постачання обладнання та послуг для ДП «НАЕК «Енергоатом», які розслідують правоохоронні органи, та надати висновок, що ціни в цих договорах не відрізняються від аналогічних цін на обладнання та послуги для інших іноземних країн.

Лист Недашковського Йозефу Перліку Фото: скриншот

Крім того, учасники групи намагалися отримати від представників «SKODA JS a.s.» свідчення про те, що гроші, які були перераховані на рахунки «Bradcrest Investment S.А.», жодним чином не впливали на ціноутворення для товарів й послуг для «Енергоатому».

ЯК МОЖНА КВАЛІФІКУВАТИ ДІЇ ЮРІЯ НЕДАШКОВСЬКОГО?

Викладені вище факти можуть вказувати на те, що ексголова ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, швидше за все, зловживав власним службовим становищем та, ймовірно з корисливих мотивів, вчиняв дії в інтересах третіх осіб з метою привласнення коштів державної компанії в особливо великих розмірах.

У таких діях вбачаються ознаки кримінального правопорушеня, передбаченого статтями 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ст. 367 (Службова недбалість) ККУ.

Санкції цих статей передбачають позбавлення волі на строк від 2 до 8 років відповідно з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та зі штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

НАГАДАЄМО:

  • 27 листопада 2019 року Кабмін ухвалив рішення про звільнення Юрія Недашковського з посади голови державної компанії «Енергоатом».
  • У пресслужбі Мінекоенерго тоді пояснили, що Недашковського нібито звільнили з посади через неефективний менеджмент, підозру у розкраданні державних коштів та постійне невиконання фінансових планів.
  • Натомість у ДП «НАЕК «Енергоатом» заявили, що озвучені Мінекоенерго причини звільнення президента компанія Юрія Недашковського буцімто «є маніпулятивними і неправдивими».
  • Сам Недашковський оскаржував своє звільнення в Окружному адмінсуді Києва.
  • Станом на 2021 рік з учасників так званої «робочої групи» працювати в структурі «Енергоатому» залишався лише В. Годунок. Своєю чергою, найбільш обізнаний у схемі й наближений до пана Недашковського О. Поліщук заявив про переслідування з боку ДБР.

politeka.org

Теги: Енергоатом,Юрій Недашковський ,Микола Мартиненко,Юрій Тюрін,SKODA JS a.s
ПРЯМИЙ ЕФІР