Петро Оленич запланував взяти під контроль самозахоплення столичних земель

Петро Оленич запланував взяти під контроль самозахоплення столичних земель
361531 ПЕРЕГЛЯДІВ

Столична міськрада планує надати Департаменту земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) повноваження здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності на території міста. Таким чином місцева влада хоче скористатися змінами в законодавстві України, які дозволяють їй відбирати відповідні функції в органів Держгеокадастру та самостійно вирішувати проблеми у земельній сфері, наприклад – боротися із самозахопленням ділянок. Столичний адвокат Дмитро Калько таку реформу оцінює негативно. За його словами, чиновники КМДА неодноразово самі грішили легалізацією самозахоплених ділянок, а відсутність контролю за даними процесами з боку державних інституцій може лише поглибити цю кризу. Не в останню чергу – через звичні корупційні інтереси підлеглих столичного градоначальника Віталія Кличка.

Як стало відомо, під час пленарного засідання Київради, яке відбулося 9 червня 2022 року, депутати розглянули проєкт рішення “Про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності на території Києва” (№08/231-636/ПР від 10 травня 2022 року).

За результатами обговорення цього документу в сесійному залі Київради його затвердження підтримали лише 59 депутатів (у даному випадку для прийняття рішення потрібно було 2/3 голосів депутатського корпусу, тобто 80 голосів “за”). Проте, за інформацією джерел KВ у депутатському корпусі столичної міськради, вказаний проєкт рішення хочуть повторно винести на голосування вже на найближчому пленарному засіданні. Нагадаємо, засідання Київради наразі проходять в закритому режимі, без доступу преси та відеотрансляцій. 

Суб'єктами подачі даного документу виступили заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич (на колажі праворуч) та Департамент земельних ресурсів КМДА. При цьому, на розгляд депутатського корпусу проєкт рішення винесено з урахуванням рекомендацій комісії Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин.

Згідно з проєктом рішення та рекомендаціями до нього, Київрада має намір уповноважити Департамент земельних ресурсів КМДА здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності на території Києва. Для цього, зокрема, столична міськрада планує внести відповідні зміни до Положення про Департамент земельних ресурсів КМДА (затверджено рішенням Київради №182/342 від 19 грудня 2002 року).

Згідно із запропонованими змінами, столична влада може створити при вищевказаному департаменті посаду державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель. Такі посадові особи зможуть обстежувати земельні ділянки (у тому числі ті, яким заподіяна шкода внаслідок їхнього самовільного зайняття); складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель; розраховувати розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття таких ділянок; звертатися до судів з позовами щодо повернення таких ділянок тощо. Обов'язки щодо призначення та звільнення цих державних інспекторів Київрада планує покласти на директора Департаменту земельних ресурсів КМДА.

У проєкті рішення повідомляється, що його реалізація дозволить забезпечити дотримання землевласниками та землекористувачами у Києві вимог земельного законодавства України, а також має зменшити кількість самовільно зайнятих земельних ділянок. 

Відзначимо, до останнього часу повноваження щодо державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності мали органи Держгеокадастру. Саме вони займались поверненням самозайнятих ділянок їхнім власникам, притягненням до відповідальності порушників земельного законодавства тощо. Проте, 28 квітня 2021 року Верховна Рада України своїм законом №1423 внесла ряд змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції земельних відносин. У відповідності до цього документу, зазначені повноваження отримали виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Вказане нововведення запрацювало 26 травня 2022 року. Для його реалізації відповідні місцеві ради повинні наділити свої виконавчі органи відповідними повноваженнями. Саме це на Хрещатику, 36 й хочуть зробити.

Столичний адвокат Дмитро Калько повідомив KВ про те, що, на його думку, органи Держгеокадастру, дісно, не надто вдало справляються зі своїми функціями щодо контролю за використанням та охороною земель в столиці – у тому числі й через “брак робочих рук”. Проте, як вважає юрист, наділення Департаменту земельних ресурсів КМДА відповідними повноваженнями матиме ще більш негативний ефект – призведе до посилення корупційних зловживань з боку чиновників КМДА.

“Орган місцевого самоврядування (Київрада. – KВ) планує скористатися новими можливостями. З точку зору законодавства, це логічно – охороняти землю має її власник. Але є одне “але”. Якщо власник діє від імені територіальної громади, то у мене питання: яким чином і хто буде контролювати цей орган місцевого самоврядування? Це означає, що вони будуть самі охороняти і самі – красти. У прокуратури немає функцій контролю та державного нагляду. Громадський контроль? Для прикладу, чи багато зміг проконтролювати особисто я? Більш того – ні про який контроль у випадку з [Петром] Оленичем мова йти не може, тому що він навіть не відповідає на мої елементарні запити [про надання інформації”, – зазначив Дмитро Калько. 

За його словами, столична громада сильно постраждає від прийняття цього рішення. Адвокат вказує на те, що він неодноразово фіксував випадки, коли Департамент земельних ресурсів КМДА фактично “легалізовував віджим самозахоплених земельних ділянок” – тобто, робив те, з чим уже найближчим часом має почати боротися. Один із головних механізмів для таких зловживань – надання користувачам невідведених у користування ділянок (а фактично – самозахопленої землі. – KВ) довідок про розмір нормативної грошової оцінки (НГО) таких ділянок. Ці документи, серед іншого, використовуються для визначення розміру земельних податків. 

“Я знаю випадки, коли Департамент земельних ресурсів відмовляв “АТО-шникам” у приватизації землі, тому що такими ділянками начебто користуються інші особи. Але мною було встановлено, що ніякі землевідводи у таких випадках не здійснювались. У таких випадках вони (чиновники Департаменту земельних ресурсів КМДА. – *КВ) вживали формулювання, що ці земельні ділянки “обліковуються за конкретними особами”. А на яких підставах? На підставах довідок [про розмір НГО]. Але ж документів про користування землею не було! Суди підтвердили: ці довідки не можуть вважатися документами на землю. На свої чисельні звернення щодо таких "самозахватів" я не отримав відповіді по суті – жодного акту [про огляд земельних ділянок] мені не надали. Це демонстрація того, яким буде державний контроль”, – вважає Дмитро Калько. 

Як неодноразово повідомляла KВ, проблема самозахоплення столичних земельних ділянок, яка наразі визвала занепокоєнність у міської влади Києва, не є новою. Із року в рік в столиці фіксуються десятки таких випадків, але дієвих механізмів вирішення даної проблеми ні муніципалітет, ні КМДА протягом тривалого періоду часу не пропонували. Більше того, чиновники явно ігнорували та ігнорують фактори, які сприяють такому “дерибану”. 

Так, наприклад, вони відверто саботують роботу щодо формування ділянок в лісових та берегових зонах, оформлення права користування ними та винесення меж таких ділянок у натуру, що надзвичайно важливо для збереження таких територій від самозахоплення. Крім того, міська влада в окремих випадках “заохочує” самозахоплення комунальної землі, легалізуючи землевідводи вже після початку будівництва. При цьому, одним із головних аргументів для такої легалізації чиновники та депутати називають те, що люди, які заплатили свої кошти за житло в будинках, зведених на захоплених ділянках, “не мають страждати через якусь бюрократію”.

Нагадаємо також, Дмитро Калько в грудні 2021 року звинуватив керівництво Департаменту земельних ресурсів КМДА та його "начальство" в особі заступника голови КМДА Петра Оленича у різних порушеннях. За словами юриста, чиновники явно приховують інформацію про кількість укладених договорів оренди комунальної землі та у різний спосіб зловживають владою, через що не всі потенційні орендарі можуть і хочуть укладати орендні угоди. Тоді Дмитро Калько висловив впевненість, що внаслідок таких дій міський бюджет Києва недоотримує кошти від орендної плати за землю, а правоохоронці заплющують на це очі.

У контексті самозахватів землі також має сенс згадати про вчорашнє рішення суду, згідно якого в киян по суті вкрали 375 га землі на Троєщині. Як повідомляла КВ, це в т.ч. сталося завдяки тому, що в 2019 році тодішній директор Департаменту земельних ресурсів КМДА Петро Оленич направив до Київради документ №ЗГВ-0280, яким надав згоду на розробку технічної документації із землеустрою для СТОВ “Нова Україна”.

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року, на колажі ліворуч). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував згаданий вище Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Комісію Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин з 8 грудня 2020 року очолює член фракції “УДАР” в столичній міськраді Михайло Терентьєв (також він є директором КП “Інженерний центр”).

Треба зазначити, що на час воєнного стану вся повнота влади в Києві належить Київській міській військовій адміністрації (КМВА), яку з початку березня 2022 року очолює генерал Микола Жирнов. В голови КМВА є два заступники, одним з яких є голова КМДА, мер Києва Віталій Кличко.

kievvlast.com.ua

Теги: Петро Оленич,Департамент земельних ресурсів КМДА,КМДА,Держгеокадастр,Валентина Пелих,Михайло Терентьєв
ПРЯМИЙ ЕФІР