"Нагріли" державу на 500 млн: люди екснардепа Новинського за безцінь викупили бізнес-активи в ОРДЛО

"Нагріли" державу на 500 млн: люди екснардепа Новинського за безцінь викупили бізнес-активи в ОРДЛО
357329 ПЕРЕГЛЯДІВ

Витратили 60 млн грн, а заволоділи майном на мільярд? Бізнес-структури Олени Малахової, колишньої адвокатки Вадима Новинського, за заниженою ціною придбали майнові активи групи "Амстор" у Донецькій області. У підсумку бюджет України недоотримав сотні мільйонів гривень, а проросійський екснардеп через підставних осіб міг отримати повний контроль над підприємствами на тимчасово окупованій території Донбасу й таким чином легалізувати їхні доходи.

Колишній нардеп Опозиційного блоку, а нині – протодиякон і меценат УПЦ МП Вадим Новинський знову опинився в епіцентрі гучного скандалу. 21 березня стало відомо, що Офіс Генпрокурора підозрює структури олігарха в укриванні від податків 221 млн грн. Це – не перше кримінальне провадження, в якому фігурує проросійський бізнесмен: у грудні 2020 року тодішній генпрокурор Ірина Венедіктова відкрила справу за заявою ТОВ "Гратант" щодо протиправного заволодіння Новинським активами мережі супермаркетів "Амстор".

Компанія Новинського контролювала мережу супермаркетів ''Амстор''

Наразі у цій справі з’явились нові деталі. До редакції "СтопКору" звернулись представники міноритаріїв групи. Вони навели низку доказів, що, на думку представників торговельної мережі, свідчать про системне фінансування тероризму й відмивання коштів Новинським.

"Наприкінці грудня 2014 року – на початку 2015 року група осіб, діючи в інтересах ПрАТ "Смарт-Холдинг", кінцевим беніфіціарним власником якого був народний депутат України Вадим Новинський, з метою незаконного привласнення майна, шляхом підроблення печаток та протоколів загальних зборів, внесення неправдивих даних до статутних документів, протиправно заволоділа корпоративними правами і майновими активами юридичних осіб групи компаній "Амстор", а також юридичною і фактичною можливістю розпоряджатись майновими активами цих підприємств та приймати управлінські рішення відносно їх господарської діяльності", – коментують адвокати.

Про які саме активи йдеться?

Група компаній "Амстор", до складу якого входить рітейлінгова мережа, управлінські та обслуговуючі компанії, на 70% належала компанії проросійського екснардепа та олігарха Вадими Новинського – "Смарт-Холдинг". Однак наприкінці грудня 2014 року – початку 2015 року шляхом внесення змін до реєстраційних документів і силових дій структура Новинського перехопила повний контроль. За даними ЗМІ, озброєний супровід рейдерства здійснювала афілійована з Геннадієм Корбаном дніпропетровська охоронна фірма "Леон" Михайла Кошляка.

Оператором торгових центрів у великих містах центральної та східної України тоді виступила ТОВ "Амстор Рітейл Груп" – компанія з управління комерційною нерухомістю в Україні. Ця юридична особа була створена у січні 2015 року – як припускають, саме з метою виведення активів. Підприємство встигло "засвітитись" у низці кримінальних проваджень. У 2021 році його перейменували на ТОВ "Комплішн", а з лютого 2022 року компанія перебуває у стані припинення у зв’язку з визнанням банкрутом. Де-факто її просто замінили на іншу юридичну особу.

Компанія ТОВ ''Амстор Рітейл Груп'' була перейменована і визнана банкрутом

Станом на початок 2014 року торговельна мережа об'єднувала 38 магазинів загальною площею понад 300 тисяч кв. м у 14 містах України. А штат співробітників мережі перевищував 10 тисяч осіб. Водночас, у Новинського заявляли, що компанія "Амстор Рітейл Груп" планує "повернути контроль над 11 торговими центрами в Донецькій області після закінчення російсько-української війни на сході України".

Проте, за словами адвокатів міноритаріїв, насправді, внаслідок легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, в тому числі ухилення від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, з боку осіб, що, починаючи з початку 2015 року, здійснювали керівництво ТОВ "Амстор", ТОВ "Торгівельний будинок "Амстор", та пов’язаних із ними юридичних осіб, які діяли в інтересах колишнього народного депутата України Новинського, державі було завдано майнову шкоду в особливо великому розмірі.

Що відбувалось із вказаним майном де-юре?

Як стало відомо з відкритих джерел, у грудні 2020 року і на початку 2021 року майно ТОВ "Амстор", ТОВ "Торгівельний будинок "Амстор" та об’єднання "Донецькпродторг" було продано через аукціони.

16 грудня 2020 року відбулись торги з продажу майна об’єднання "Донецькпродторг", до складу якого входив майновий комплекс площею 16870 квадратів в окупованому Донецьку. Початкова ціна склала 8,6 млн грн, а ціна продажу – 8,7 млн.

Переможцем торгів стало ТОВ ''Ріджен Девелопмент''

20 грудня 2020 року відбулись торги з продажу майна ТОВ "Амстор", до складу якого входила земельна ділянка в Донецьку та 5 об’єктів нерухомості в Горлівці, Донецьку, Макіївці та Єнакієвому. Ціна продажу склала 53,1 млн грн за шість (!) одиниць, хоча оціночна вартість одного аналогічного об’єкта, розташованого на підконтрольній території сягала на той момент приблизно 100 млн гривень. Тобто державу, ймовірно, "намахали" щонайменше на пів мільярда гривень.

Переможцем торгів стало ТОВ ''Ріджен Девелопмент''

5 квітня 2021 року відбувся аукціон з продажу рухомого майна ТОВ "Амстор", до складу якого входили комплект обладнання з 695 найменувань у Донецьку та комплект обладнання з 533 найменування у Макіївці. Початкова ціна склала 935 тис. грн без ПДВ, ціна продажу – 1 млн грн.

З 13 квітня по 21 травня 2021 року відбулись ще три аукціони з продажу комплектів обладнання ТОВ "Амстор" у Донецьку, Горлівці, Макіївці та Єнакієвому – це устаткування було предметом застави в АТ "Укрексімбанк" та незаконно використовувалось в період з 2015 по 2020 роки. Загальна вартість продажу склала трохи більше 1,5 млн грн.

Переможцем усіх шести аукціонів щодо продажу майна, яке знаходилось на окупованій території, стало таке собі ТОВ "Ріджен Девелопмент". Це підприємство було засновано наприкінці вересня 2020 року (тобто лише за дів місяці по появи першого оголошення про торги) одноособовим учасником – Оленою Малаховою, яка і виступає кінцевим бенефіціарним власником.

Єдиним засновником і бенефіціаром ТОВ ''Ріджен Девелопмент'' є Олена Малахова

Чим відома Олена Малахова?

На період заснування ТОВ "Ріджен Девелопмент" Олена Малахова була зареєстрована у Донецькій області – в місті Харцизьк. З 2014 року ей населений пункт перебуває під окупаційною владою терористичного квазідержавного утворення "ДНР".

Відомо, що пані Малахова була адвокатом Вадима Новинського, про що свідчить договір надання правової допомоги, та у 2015 році мала довіреності від ПрАТ "Смарт-Холдинг", ТОВ "Амстор" та об’єднання "Донецькпродторг".

Олена Малахова офіційно представляла інтереси Новинського як адвокат

Інакше кажучи, вона здійснювала у правоохоронних органах, судах, органах державної виконавчої служби у кримінальних, господарських, адміністративних справах здійснювала представництво інтересів підприємств, кінцевим бенефіціарним власником яких був Вадим Новинський і які пов’язані відносинами контролю та є єдиним суб’єктом господарювання в розумінні ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Зокрема, за підписом Олени Малахової до матеріалів кримінального провадження від 2014 року подавалися оригінали рішень органів управління низки юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником яких згідно з електронною декларацією за 2015 рік значився пан Новинський, а також компаній-нерезидентів, що є учасниками цих юридичних осіб.

"Очевидним є те що ТОВ "Ріджен Девелопмент", де учасником є Олена Малахова, придбало майно ТОВ "Амстор", яке знаходилось на тимчасово окупованій території, як за заниженою вартістю, так і в інтересах Вадима Новинського. Не зважаючи на юридичну зміну власника нерухомого майна, майно фактично залишилося у розпорядженні тієї самої групи осіб, вирішальний вплив на господарську діяльність (контроль) яких здійснює одна й та сама особа", – резюмують представники ТМ "Амстор".

Як ситуацію довкола "зміни власника" майна в ОРДЛО коментує сам Новинський?

Редакція "СтопКору" також звернулась по коментар до колишнього нардепа, аби почути його позицію стосовно закидів у фіктивності продажу активів, відмиванні коштів та спонсоруванні терористичних утворень так званої "ДНР".

Наразі чекаємо на відповідь та обов’язково оприлюднимо її у разі отримання.

Нагадаємо, Офіс Генерального прокурора України 21 березня 2023 року вніс до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 209 ККУ – легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, в особливо великому розмірі. Йдеться про те, що впродовж 2012 року Вадим Новинський через підконтрольні йому компанії на Кіпрі, ймовірно, отримав інвестиційний прибуток розміром 1,3 млрд доларів, не задекларував його та ухилився від сплати податку з доходів фізичних осіб.

stopcor.org

Теги: Олена Малахова,ТОВ Ріджен Девелопмент,Амстор,Вадим Новинський
ПРЯМИЙ ЕФІР