Схема на 30 млн доларів: компанія екснардепа Загорія викупила хімзавод у Києві за заниженою ціною?

Схема на 30 млн доларів: компанія екснардепа Загорія викупила хімзавод у Києві за заниженою ціною?
46234 ПЕРЕГЛЯДІВ

Екснардеп багатіє, а громада столиці несе збитки? Київська міська державна адміністрація продала найбільший пакет акцій Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу компанії "Дарниця", що належить колишньому парламентарю Глібу Загорію. І зробила це за безцінь – ціна продажу виявилась у шість разів нижчою за справедливу ринкову вартість. Відтак Загорій може збудувати фарм-монополію в Києві буквально за копійки.

За яких обставин місцевий бюджет недоотримав майже 30 млн доларів? І чому на скандальну угоду закрили очі в Антимонопольному комітеті.

Вже майже 10 років у судах різних інстанцій триває процес між двома великими гравцями фармацевтичної галузі Києва – "Дарницею" Гліба Загорія та Борщагівським хіміко-фармацевтичним заводом.

У чому причина судового спору?

У 2015 році міська влада столиці продала 30% акцій БХФЗ, що належали територіальній громаді Києва, конкурентам з "Дарниці". Йдеться про суттєву частку капіталу, адже пакет акцій у 30%, переходячи у приватні руки, дає змогу новому власнику контролювати завод: а це – і якість виробництва ліків, і ціна в аптеках, і, що не менш важливо, – їхня наявність та доступність.

За словами Михайла Радуцького, який на той момент був заступником голови КМДА Віталія Кличка, аукціон мав пройти прозоро.

"Торги пройдуть в електронній торговельній системі фондової біржі "Перспектива". Аукціон буде організовано максимально публічно, кожен охочий зможе слідкувати за його перебігом під час онлайн-трансляції. Це дозволить уникнути непрозорих та корупційних схем, а також залучити більшу кількість учасників", – заявляв чиновник.

Але за фактом Гліб Загорій, якому належить фармкомпанія "Дарниця", викупив частку заводу за 6 млн доларів – 143,2 млн грн, тоді як первісна оцінка складала 34 млн. Однак при угоді не було зроблено поправку за зміну курсу долара.

Впливовий екснардеп Загорій за копійки викупив акції конкурента БХФЗ
Впливовий екснардеп Загорій за копійки викупив акції конкурента БХФЗ

Питання виникають і до самої процедури проведення аукціону.

На думку колишнього нардепа Ігоря Луценка, на ймовірну непрозорість конкурсу вказували декілька сигналів.

"Перш за все, тому що в торгах, в кінцевому підсумку брали участь аж два (!) учасники. Чому тільки два?! Невже фармацевтика така нецікава інвесторам? На конкурс подавалися значно більше компаній – куди вони всі пощезали? Чи не пов'язано це з тиском з боку правоохоронних на ті фірми, котрі у певний момент чомусь втратили інтерес до торгів? По-друге, це достатньо низька ціна продажу", – констатує Луценко.

Яким саме чином вдалося провернути схему?

Як з’ясувала команда "СтопКору", оцінку вартості пакету акцій Борщагівського хімзаводу у 2012 році робила консалтингова фірма "Острів".

Оцінку пакету акцій проводила консалтингова фірма ''Острів''
Оцінку пакету акцій проводила консалтингова фірма ''Острів''

Це підприємство виконало незалежну оцінку вартості пакету акцій ПАТ "Науково-виробничий центр "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод", що становлять 30% статутного капіталу товариства і належать територіальній громаді м. Києва. Сума оцінки склала 278,331 млн грн. Або майже 35 мільйонів у американській валюті за тодішнім курсом.

"Однак наказом Департамента комунальної власності міста Києва у 2014 році чомусь цю оцінку вирішили перепровірити. Але нову експертизу вартості провела та сама консалтингова фірма "Острів". І знизила свої попередні цифри удвічі – до 143 мільйонів. Рахуємо знову. Долар вже по 25. І вуаля – суперсейл, пакет акцій – усього 6 млн доларів", – коментує журналістка Діана Ловська.

На маніпуляції звернули увагу правоохоронні органи.

СБУ визнала угоду про купівлю акцій БХФЗ сумнівною
СБУ визнала угоду про купівлю акцій БХФЗ сумнівною

"За наявними даними, стартова ціна аукціону в розмірі 143,2 млн грн є значно заниженою, а відчуждення вказаних виробничих активів територіальної громади міста планується здійснити на адресу зацікавлених осіб по заниженій вартості в понад 2,5 рази. У зв'язку з викладеним, вбачається за доцільне відмінити проведення аукціону та здійснити повторну оцінку зазначених майнових активів", – йдеться у висновку СБУ.

А як відреагували в Антимонопольному комітеті?

Варто зазначити, що антиконкурентне законодавство України змушує компанії виважено планувати та заздалегідь оцінювати майбутні бізнес-дії. Одна з цих дій – це необхідність отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію. тобто на монополію у якійсь галузі, це і має контролювати АМКУ. А самою концентрацією вважається приєднання або злиття компані, створення спільних підприємств, придбання часток розмірі 25% і більше.

У цій історії фірма "Дарниця" на чолі з Глібом Загорієм не отримала від антимонопольного комітету попередній дозвіл на концентрацію. Однак придбала третину акцій борщагівського хіміко-фармецевтичного заводу.

Проте за грубе порушення законодавства "Дарниця" отримала лише штраф. Чи не тому, що саме у той період часу першим заступником АМКУ працювала Марія Ніжник, яка вже ставала героїнею антикорупційних розслідувань?

Марія Ніжник прийшла в АМКУ з юрфірми ''Аекво''
Марія Ніжник прийшла в АМКУ з юрфірми ''Аекво''

Наразі судові процеси між двома фармацевтичними гігантами досі тривають.

Нагадаємо, медпрепарати під брендом столичної компанії "Дарниця" екснардепа Гліба Загорія помітили у продажу на одному з російських сайтів. Представники виробника запевняють: відмовились від зовнішньоекономічних зв'язків із країною-агресоркою ще з 2014 року. Однак низка ознак вказує на те, що партія продукції, про яку йдеться, – досить свіжа.

Джерело

Теги: компанія екснардепа Загорія викупила хімзавод у Києві за заниженою ціною,Київ,хімзавод,Загорій ,екснардеп Загорій,фармкомпанія "Дарниця" Загорія,фармкомпанія "Дарниця" екснардепа Загорія,Гліб Володимирович Загорій,Гліб Загорій,Україна,Дарниця,БХФЗ, Михайло Радуцький,Радуцький,КМДА,Віталій Кличко,Кличко,Віталій Кличко Вікіпедія, Кличко Вікіпедія,Луценко
Автор: wikibazacom
ПРЯМИЙ ЕФІР