Для ефективного контролю міжнародної технічної допомоги та використання коштів ЄС буде напрацьовано алгоритм взаємодії компетентних органів та змінено нормативно-правову базу.
До такого висновку дійшли учасники онлайн-зустрічі представників центральних органів виконавчої влади, Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (EUAM Ukraine) та Національного інституту стратегічних досліджень, яку ініціювало Бюро економічної безпеки України. Також обговорювалися питання, пов’язані з формуванням порядку проведення перевірки результатів і повноти реалізації проєктів за рахунок міжнародної технічної допомоги та їх економічного ефекту для країни.
“Потрібен контроль для запобігання порушенням. Це наша з вами відповідальність – мінімізувати потенційні втрати наданої допомоги, реалізуючи ефективний контроль за використанням цих коштів та не допустити реалізації схем по розкраданню допомоги”, – наголосив заступник Директора Бюро економічної безпеки України Олександр Кучеренко.
Учасники погодилися із критичною необхідністю невідкладно розпочати роботу з напрацювання механізму ефективного контролю за використанням коштів ЄС, з огляду на багатомільярдний план підтримки ЄС по відбудові України. Зокрема, приведення у відповідність існуючих практик контролю за використанням міжнародної технічної допомоги до стандартів ЄС, а також напрацювання необхідної нормативно-правової бази щодо контролю використання коштів ЄС та захисту фінансових інтересів ЄС.
“Ми маємо розробити дієвий інструмент контролю саме з боку партнерів з розвитку. Прозорість, повнота, ефективність реалізації проєктів та програм МТД дозволять мінімізувати потенційні іміджеві втрати України та посилити довіру міжнародних донорів”, - зазначив керівник Управління міжнародного співробітництва Анатолій Александров.
За результатами онлайн-зустрічі усі учасники було підтримано ініціативу організації розширеної наради з долученням усіх заінтересованих органів державної влади та широкого кола міжнародних партнерів з метою напрацювання чіткого переліку необхідних нормативно-правових змін та алгоритму взаємодії компетентних органів.
У зустрічі брали участь близько 50 учасників, серед яких представники Секретаріату кабінету Міністрів, Національного інституту стратегічних досліджень, Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (EUAM), Міністерства закордонних справ, Міністерства фінансів, Міністерства економіки, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Рахункової палати, Національного антикорупційного бюро, Державної податкової служби, Державної митної служби, Державної аудиторської служби та ін.