Залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей у Дніпропетровській, Донецькій та Запорізькій областях

Залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей у Дніпропетровській, Донецькій та Запорізькій областях
266649 ПЕРЕГЛЯДІВ

Залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей, як пілотний проєкт, стартував ще у жовтні 2023 року. Тоді участь у проєкті приймало 7 областей і місто Київ.

Метою проєкту було і залишається захист прав дитини, забезпення її найкращих інтереси та недопущення повторної травматизації під час кримінального провадження. Він направлений на дітей, які опинилися у контакті та конфлікті з законом, зокрема стали свідками, потерпілими у кримінальному провадженні, або підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення, потребують особливої уваги з боку держави щодо забезпечення принципів правосуддя, дружнього до дитини.

 

Коли у червні 2024 року система надання безоплатної правничої допомоги поінформувала про результати проєкту, вже не виникало сумніву щодо доцільності поширення пілотного проєкту щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні/міжрегіональні центри з надання безоплатної правничої допомоги по всій території України. Трошки першої статистики, яка підштовхнула до таких висновків: упродовж 9 місяців реалізації пілотного проєкту у 8-ми регіонах до системи БПД надійшло 3028 запитів про залучення психолога: жовтень-грудень 2023 — 682, січень-березень 2024 — 1016, квітень-червень 2024 — 1330.

 

Попит на залучення психолога для участі у слідчих (розшукових) діях та процесуальних діях у кримінальному провадженні виявився досить значний, тому у липні було проведено новий конкурс і з вересня 2024 року проєкт запрацював в межах усієї України (за виключенням тимчасово окупованих територій).

 

Отже, як це працює. Механізм пілотного проєкту передбачає можливість здійснення дізнавачем, слідчим, прокурором, слідчим суддею, судом запиту про залучення психолога, який направляється до центру з надання безоплатної правничої допомоги (психологи отримують доручення у робочий, позаробочий час, вихідні та святкові дні). Психологи до проєкту залучаються зі спеціального Реєстру психологів, куди їх обирають на конкурсній основі. На онлайн-платформі системи надання БПД психологи пройшли спеціальне навчання, програма якого схвалена Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх.  Центр визначає кандидатуру психолога з урахуванням загального досвіду роботи психолога та віку дітей, з якими психолог має досвід роботи.  Після визначення кандидатури, Центр видає психологу доручення для участі психолога у слідчих (розшукових) діях та процесуальних діях у кримінальному провадженні за участю малолітньої/неповнолітньої особи.

 

 

Психолог забезпечує свою присутність у слідчій (розшуковій), процесуальній дії, з дозволу ставить питання малолітній неповнолітній особі таким чином, щоб дитині були зрозумілими питання (відповідно її віку та розвитку) і не травмували її, не завдавали вторинної або повторної віктимізації, дискримінації, або може заперечувати проти поставлених питань.

 

Залучення психолога до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб допомогає у реалізації таких принципів дитиноцентричного підходу, як забезпечення найкращого інтересу дитини, залученість дитини, збереження її гідності, ну і звичайно ж, верховенство права.

 

Поділимося результатами проєкту в областях, на які поширюється діяльність Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

Кількість психологів, які співпрацюють з системою надання безоплатної правничої допомоги і залучаються до кримінальних проваджень за участю неповнолітніх в наших областях наступна: Дніпропетровська — 22, Донецька — 3, Запорізька — 9.

 

Так, починаючи з 1 вересня дізнавачі, слідчі, прокурори та слідчі судді надіслали на адресу центру по Дніпропетровській області 292 запити на залучення психолога, по Донецькій – 11, по Запорізькій – 76 запитів. У більшості випадків дитина була свідком вчинення кримінального правопорушення або потерпілою особою – 160 і 146 відповідно, у 73 випадках неповнолітній був підозрюваним або обвинуваченим.

 

На жаль, трапляються такі ситуації, коли центр не може забезпечити участь психолога. На це є декілька причин. Наприклад, обмежений час — у середньому, з моменту надходження запиту до початку слідчої (розшукової) дії або процесуальної дії проходить від 4 годин чи доби до одного тижня. Але бувають термінові запити на залучення психолога – центр докладає максимум зусиль, але фахівець може фізично не встигати прибути вчасно. Також впливає такий фактор, як нерівномірний розподіл психологів по області — деякі райони мають значну кількість запитів і недостатню кількість психологів у Реєстрі, що ускладнює вчасне реагування на них.

 

Така причина, як «мета залучення психолога у запиті не відповідає меті у межах пілотного проєкту», яка була актуальною на початку реалізації проєкту, на сьогоднішній день майже відсутня - все завдяки плідній постійній комунікації між центром і надавачами запитів.

Додатково зазначаємо, що відповідно до статей Кримінального процесуального кодексу, які стосуються участі неповнолітніх у слідчих (розшукових) діях і процесуальних діях, усі вищезазначені дій проводиться у присутності законного представника, педагога або психолога, а за необхідності — лікаря. Тож дитина не залишається на самоті і без підтримки, якщо раптом центр не може забезпечити участь психолога з Реєстру.

 

Для реалізації пілотного проєкту оплата послуг психологів здійснюватиметься за кошти міжнародної технічної допомоги, зокрема, у межах проєкту «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», що реалізується громадською організацією «Всеукраїнський громадський Центр «Волонтер»», за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

ПРЯМИЙ ЕФІР