«Укрзалізниця» втратила понад 17 млрд грн через схеми за участі «посередників», – ТСК
«Укрзалізниця» – акціонерне товариство, де частка держави становить 100%, а річний обіг сягає 75 млрд грн. А ще – режимний об’єкт. Проте вже декілька років довкола діяльності монополіста з пасажирських перевезень спалахують корупційні скандали. Чи в змозі влада й слідчі комісії приборкати залізничні схеми? З’ясовувала Діана Ловська.
Про гучні махінації, в яких фігурує «Укрзалізниця», вже вголос говорять на найвищому рівні. Тимчасова слідча комісія Верховної Ради оприлюднила проміжний звіт, де йдеться про десятки небезпечних для економіки країни порушень.
«Укрзалізниця» втратила на корупційних оборудках із фірмами-«прокладками» понад 17 млрд грн.
«За останні 5 років через бездіяльність голів правління та наглядової ради товариства, безконтрольність міністрів інфраструктури, зокрема і нинішнього, АТ "Укрзалізниця" недоотримало понад 17 млрд грн доходів, поділившись ними з різного роду посередниками та створивши середовище для масової корупції, яка процвітає і зараз», – зазначено в документі.
«Укрзалізниця» недоотримала понад 17 млрд грн Фото: скриншот
Своєю чергою, РНБО підтримала звіт вищезгаданої ТСК та ініціювала перед Кабміном питання щодо негайної стабілізації роботи державної компанії. Зокрема, щоб усунути загрози нацбезпеці та запобігти корупційним ризикам, вирішено було змінити керівний склад «Укрзалізниці». Але не в повному обсязі – насправді у списку замінили… лише два прізвища.
На думку експертів, серед ключових причин такого критичного стану «Укрзалізниці» – непрофесійний та некомпетентний менеджмент. Відтак усі члени наглядової ради і члени правління мали б бути змінені, а їхнє місце посісти фахівці зі спеціальною освітою та досвідом роботи.
У 2020 році до команди «Укрзалізниці» долучився новий керівник – Олександр Перцовський.
Раніше він обіймав посаду першого заступника гендиректора «Укрпошти». І заробітна плата чиновника складала понад мільйон гривень, що спричинило неабиякий суспільний резонанс.
Олександр Перцовський Фото з відкритих джерел
Не маючи досвіду роботи в системі залізничних перевезень, Перцовський все ж займає керівну посаду філії «Пасажирська компанія» та вже за три тижні стає виконувачем обов'язків члена правління АТ «Укрзалізниця». І що характерно, він не захотів залишити керівну посаду у філії «Пасажирська компанія», тому лише через три дні він став ще й виконувачем обов'язків директора.
А як щодо конфлікту інтересів?
«Дві посади він може обіймати, але це потрібно робити таким чином, щоб вона не порушувала закон про протидію корупції. А саме — може виникати конфлікт інтересів, коли одна особа буде продавати послуги своїй же компанії за певну ціну і при цьому не оголошувати тендерну процедуру», – коментує юрист Дмитро Касьяненко.
Позатим уже понад рік довкола «Укрзалізниці» лунають гучні скандали, пов’язані з неналежною якістю сервісу. При цьому, за інформацією «СтопКору», пан Перцовський є одночасно членом правління і директором структурного підрозділу. Виходить, що пасажирська компанія, яку він очолює, організовує та проводить тендери, а потім той самий Перцовський, якщо виникають проблеми, ці ж тендери й перевіряє.