Гроші за сертифікат: НАБУ завершило слідство щодо особи із оточення нардепа Ісаєнка, який дав хабара голові ДІАМ
Уже найближчим часом може бути поставлена крапка у справі щодо передачі хабара голові ДІАМ Семену Кривоносу (на колажі ліворуч). НАБУ завершило слідство стосовно причетності до цього злочину Сергія Саміляка (на колажі праворуч), який називав себе “представником “Perfect Group” – девелоперської компанії, яка де-факто належить нардепу Дмитру Ісаєнку (на колажі в центрі). Наразі встановлено, що майбутній підсудний передав посадовцю 119,7 тис. доларів, щоб той посприяв видачі сертифікату про готовність до експлуатації ЖК “Terracotta” у Києва. Дане слідство було ініційовано чиновниками ДІАМ, адже вони начебто не хотіли “бруднити руки”, тому що даний ЖК не був готовий до заселення людей. Примітно, що правоохоронці під час проведення негласних слідчих дій зафіксували, як Саміляк хвалився своїми зв'язками “у вищих ешелонах влади” та ділився історіями про те, як він роздавав гроші посадовцям державного архітектурно-будівельного контролю.
Як стало відомо, нещодавно було завершено слідство у справі стосовно представника столичного забудовника, який намагався підкупити голову Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ).
Розслідування здійснювалося в рамках кримінального провадження №52021000000000566, яке було відкрито Національним антикорупційним бюро України (НАБУ) 6 грудня 2021 року. Процесуальне керівництво в даному провадженні здійснювала Спеціалізована антикорупційна прокуратура. На сьогодні матеріали цієї справи відкриті стороні захисту для ознайомлення, після чого вони мають бути передані до суду для розгляду по суті. Головний фігурант слідства може бути притягнений до відповідальності за скоєння злочину, передбаченого ч.4 ст. 369 КК України – надання неправомірної вигоди службовій особі, якщо вона надавалася особі, яка займає відповідальне становище, або вчинена за попередньою змовою групи осіб. Санкції даної статті передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 8 років.
За даними порталу “Судова влада України”, підозрюваним є Сергій Саміляк. У судових ухвалах по вказаному провадженню повідомляється, що він відрекомендував себе як представника девелоперської компанії “Perfect Group”.
Згідно з інформацією судових ухвал, у грудні 2021 року Сергій Саміяк зустрівся з в.о. директора Департаменту архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) ДІАМ (його імя та прізвище у відкритих джерелах не вказується. – КВ) та повідомив тому, що хоче надати його “начальнику”, голові ДІАМ Семену Кривоносу, неправомірну вигоду за сприяння у видачі сертифіката про введення в експлуатацію ЖК “Terracotta” (вул. Чернігівська, 8, Дарницький район Києва, девелопери – “Perfect Group” і “Альтіс-Холдинг”). Тоді ж було озвучено суму хабара: Саміляк пропонував передати Кривоносу 120 тис. доларів США у розрахунку “2 долари за 1 кв.м. комплексу” (загальна площа ЖК – 60 тис. кв.м.).
Чому представник забудовника спочатку звернувся саме до цього чиновника, а не “напряму” до Семена Кривоноса, в судових ухвалах не уточнюється. Але можна припустити, що це було зроблено для того, щоб в.о. директора ДАБК ДІАМ організував відповідну зустріч зі своїм керівником, на якій було би обговорено усі “нюанси”. Ця версія підтверджується декількома фактами.
Скріншот судової ухвали по кримінальному провадженню
По-перше, уже під час вказаної зустрічі Сергій Саміляк повідомив згаданому чиновнику про те, що він, мовляв, розуміє, що такі серйозні питання повинні вирішуватися особисто Семеном Кривоносом. А по-друге – протягом січня 2022 року відбулися як мінімум дві зустрічі за участі Саміляка, Кривоноса та в.о. директора ДАБК ДІАМ, у ході яких обговорювалися деталі процесу передачі хабара. Зокрема, тоді стало відомо, що надання неправомірної вигоди було пов'язано з тим, що насправді ЖК “Terracotta” не можна було вводити в експлуатацію, адже у комплексі були відсутні лічильники електроенергії та трансформаторна підстанція. При цьому, представник забудовника обіцяв, що надалі, вже після отримання сертифікату про готовність будівель, ці проблеми будуть усунуті.
Передача хабара відбулася 1 лютого 2022 року на парковці одного зі столичних супермаркетів “Ultramarket” (точна адреса в судових ухвалах не зазначається. – KВ), в автомобілі Ford Kuga, яким користується голова ДІАМ Семен Кривонос. Відразу після цього, на тому ж місці, Сергія Саміляка затримали детективи НАБУ. Того ж дня “представнику Perfect Group” було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.369 КК України.
У пакеті, до якого були покладені грошові кошти, детективи НАБУ знайшли 119,7 тис. доларів. У судових ухвалах, із посиланням на допити свідків, вказано, що ця “сума відповідає площі” і що вона “не округлювалася” – тобто, ймовірно, розмір хабара привели у відповідність до точної “квадратури” ЖК “Terracotta”. Разом з тим, в ухвалах по цьому провадженню є ще одна цікава деталь – мовляв, ці грошові кошти були “другим траншем”. Проте в даних судових матеріалах не уточнюється, коли було передано першу частину неправомірної вигоди і яким був її розмір.
Затримання Саміляка (фото – НАБУ)
3 лютого 2022 року Вищий антикорупційний суд України застосував щодо Сергія Саміляка запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 1 квітня 2022 року із можливістю внесення застави у вигляді 2,2 млн гривень. При цьому, суддя Людмила Задорожна передбачила, що у разі звільнення підозрюваного з-під варти у зв`язку з внесенням застави на нього повинна бути покладена низка обов`язків: прибувати до НАБУ та суду за першим викликом, не змінювати місце проживання без дозволу правоохоронних органів, носити електронний засіб контролю тощо. Найімовірніше, Сергій Саміляк скористався своїм правом “вийти на свободу за гроші”, оскільки в держреєстрі судових рішень відсутні дані про продовження міри запобіжного заходу.
Офіційно затримання Сергія Саміляка повязано з тим, що на нього поскаржилися згадані вище посадовці ДІАМ. Ще 6 грудня минулого року, відразу ж після першої розмови з в.о. директора ДАБК ДІАМ, останній повідомив Семену Кривоносу про пропозицію хабара, а голова даної інспекції звернувся до НАБУ із заявою про злочин. Антикорупційне бюро того ж дня розпочало слідство.
Сторона захисту під час досудового розслідування наполягала на тому, що насправді Сергій Саміляк не пропонував неправомірну вигоду саме Семену Кривоносу. А усі згадки про керівника ДІАМ здійснювались саме в.о. директора департаменту ДАБК ДІАМ, який, на думку адвокатів, співпрацює з НАБУ та є його “агентом”. Для підтвердження своєї позиції адвокати Саміляка посилалися на результати негласних слідчих дій, якими, як вони вважають, не було зафіксовано пропозиції хабара саме голові ДІАМ.
Декілька цікавих фактів. Як зазначено в судових ухвалах, детективи НАБУ при здійсненні негласних слідчих дій (ймовірно, мова йде про “прослуховування. – КВ) зафіксували, що Сергій Саміляк повідомляв чиновникам ДІАМ про те, що йому і раніше доводилося надавати “неправомірну вигоду службовим особам державного архітектурно-будівельного контролю” для вирішення “будівельних питань”.
Також він розповідав, що уся сума запропонованого голові ДІАМ хабара — це його особисті грошові кошти. Втім, правоохоронці звернули увагу на те, що розмір цієї неправомірної вигоди не корелюється з офіційними доходами Сергія Саміляка – з 2010 по 2022 рік ймовірний порушник закону заробив усього 114,5 тис гривень. Крім того, у НАБУ зафіксували, що Саміляк у бесідах з посадовцями ДІАМ неодноразово повідомляв їм про наявність у нього “близьких стосунків з посадовими особами Офісу Президента України і працівниками правоохоронних органів”, а також про те, що у нього є “родинні стосунки із високопосадовцями органів державної влади”.
Варто зазначити, у лютому 2022 році, невдовзі після затримання Саміляка, у експертному середовищі звернули увагу на деякі “нестиковки” у цій справі. Зокрема, експерт з містобудування Георгій Могильний на своїй сторінці у Facebook тоді повідомив, що протягом січня забудовники двічі подавали заявки на прийняття в експлуатацію трьох черг будівництва ЖК “Terracotta”, але ДІАМ двічі відмовляла, і саме 1 лютого, коли начебто відбувалася передача хабара, заявки було подано втретє. При цьому, на думку Могильного, забудовникам взагалі можна було не поспішати вводити свій об'єкт в експлуатацію.
“[Виходить, що вони] запропонували хабар, а потім цей хабар все не несли і не несли, раз за разом подаючи завідомо непрохідні заявки? При цьому, підстави відмови у видачі сертифікату – банально не завершено будівництво. Добудуй і отримуй собі сертифікат. Тим більше, що на форумах інвестори писали, що відділ продажу орієнтував на весну, а сенсу вводити взимку немає, бо посередині опалювального сезону ніхто опалення включати не буде і навіть ремонти до весни ніхто робити не зможе. При цьому, це будівництво є в затвердженому ДІАМ плані перевірок лише на липень [2022 року], тож у забудовника є час спокійно добудовувати, а не влаштовувати "цирк з конями", раз за разом подаючи заявки на недобудований об'єкт”, – підкреслив Георгій Могильний.
Примітно, що станом на зараз жоден з житлових будинків ЖК “Terracotta” офіційно не введено в експлуатацію – про це свідчать дані усіх профільних інтернет-сайтів, що висвітлюють тему будівництва і нерухомості.
Про будівництво ЖК “Terracotta”
29 жовтня 2009 року Київрада рішенням №564/2633 погодила передачу ділянки площею 0,9835 га на вул. Чернігівській, 8 (кадастровий номер – 8000000000:90:168:0008) в оренду ТОВ “Інколор Україна” для будівництва офісно-готельного житлового комплексу з торговельними приміщеннями та підземним паркінгом. Термін оренди мав скласти 10 років. 5 березня 2012 року між столичною міськрадою і згаданою компанією було укладено договір оренди землі.
21 червня 2018 року Департамент містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) видав цій компанії містобудівні умови та обмеження (МУО) №514 на проєктування будівництва на вул. Чернігівській, 8 офісно-готельного житлового комплексу з торговельними приміщеннями та підземним паркінгом.
Згідно з цим документом, вказана компанія отримала можливість проєктувати будівництво на цій ділянці будівель висотою не вище 73,5 м (близько 24-25 поверхів). При цьому, документом було передбачено, що у випадку проєктування будівель вище 50 м ТОВ “Інколор Україна” має отримати погодження “Украероруху” та “Укравіатрансу”. Усі інші вихідні дані майбутнього комплексу – такі як кількість будинків, квартир та паркомісць – в МУО не зазначалися. Лише було вказано, що ці проєктні рішення мають відповідати Державним будівельним нормам (ДБН).
31 серпня 2018 року Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала ТОВ “Інколор Україна” дозвіл № ІУ113182432243 на будівництво офісно-готельного житлового комплексу з торговельними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Чернігівській, 8. Підрядником цих робіт було вказано ТОВ “Провідні технології будівництва” (“ПТБ”). Після цього, протягом 2019-2020 років, до цього дозволу двічі було внесено зміни.
Наразі у відкритих офіційних джерелах відсутня інформація про заявлені техніко-економічні показники цього комплексу – як початкові, так і ті, що були затверджені в результаті внесення змін. Портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, у якому публікуються відповідні документи, під час воєнного стану не працює у режимі публічного доступу. Проте деякі подробиці KВ все ж вдалося встановити.
Так, згідно з паспортом об'єкта, який публікував профільний інтернет-сайт “Нерухомі”, забудовники планували звести на вказаній ділянці 4 будинки на 652 квартир, готель та підземний паркінг, а загальна площа забудови мала скласти 6,4 тис. кв.м. На сайті юридичної компанії “Наказ”, яка у тому числі займається аналізом законності будівництва ЖК, повідомляється, що дозволом №ІУ113182432243 передбачено будівництво на вказаній території 11-поверхових будівель, але забудовники, мовляв, вирішили зводити будинки висотою 21-27 поверхів. Інформацію стосовно реальної поверховості будівель підтверджують і згаданий вище портал “Нерухомі”, і сайт “ЛУН”. За даними “Нерухомі”, усього в комплексі заплановано 678 квартир, а за даними “ЛУН” – 672 квартири.
Місцерозташування ЖК “Terracotta”
Зазначимо, у 2019 році оскаржити законність видачі згаданого вище дозволу на будівництво у судовому порядку намагалася ГО “Європейський закон і порядок”. Під час розгляду позову в порядку адміністративного судочинства представники організації вказували на те, що, за даними Містобудівного кадастру Києва, земельна ділянка на вул. Чернігівська, 8 відноситься до території громадських будівель та споруд, що виключає здійснення на ній житлової забудови. Крім того, у ГО вказували на те, що Детальний план території, до якої входить ця земля, не затверджено, і цей факт унеможливлює здійснення будівництва взагалі. Втім, врешті-решт суди відмовили даній організації в задоволенні її вимог.
За даними порталу “Наші гроші”, ГО “Європейський закон і порядок” активно судилося за скасування будівельних дозволів, виданих двох відомим столичним девелоперам – “Perfect Group” та його давньому партнеру “Saga Development”. При цьому, організація завжди програвала такі судові спори. Журналісти припустили, що дана ГО насправді ініціювала розгляд таких справ задля “легалізації житлових комплексів” – мовляв, якщо би хтось надалі намагався оскаржити законність ЖК, які будують вказані девелопери, у останніх на руках були б рішення судів про те, що все “чисто і прозоро”. Крім того, журналісти звернули увагу, що керівник цієї ГО Олексій Манішевський у 2016-2019 роках був також директором ТОВ “Олтісбуд”, яке де-факто входить до сфери впливу “Perfect Group”.
Примітно, що термін дії оренди ділянки на вул. Чернігівській, 8 завершився 5 березня 2022 року. Найближчим часом столична влада має вирішити, чи варто їй пролонгувати цю угоду. 17 червня 2022 року заступник голови КМДА з “земельних питань” Петро Оленич спільно з Департаментом земельних ресурсів КМДА зареєстрували у Київраді проєкт рішення про поновлення вказаного договору ще на 5 років.
Головні дійові особи
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ "Інколор Україна" (орендар землі, замовник будівництва ЖК “Terracotta”) було зареєстроване у березні 2009 року. Керівником цієї компанії зазначено Юрія Шпаковського, засновником — кіпрську фірму “Браунсборо Лімітед”, кінцевим бенефіціаром — мешканця смт Козин Обухівського району Київської області Олександра Глімбовського.
Столичне ТОВ “ПТБ” (генпідрядник будівництва ЖК “Terracotta”) було зареєстроване у вересні 2012 року. Керівником цієї компанії вказано Максима Дем'яненка, засновниками – ТОВ “КУА “Траст Кепітал”, АТ “ЗНВКІФ “Гарант Капітал” та кіпрську компанію “Altis Development LTD”. Кінцевими бенефіціарами ТОВ “ПТБ” вказані мешканка Києва Анна Нагорна і згаданий вище Олександр Глімбовський.
Система Youcontrol відносить ТОВ “Інколор Україна” і ТОВ “ПТБ” до так званої групи "Альтіс-Холдинг", яка об'єднує близько семи десятків компаній, що переважно займаються будівельними та супутніми роботами. Ключовою особою цієї групи є згаданий вище бізнесмен Олександр Глімбовський. Його донька, Катерина Глімбовська, наразі є депутаткою діючого IX скликання Київради (обрана від “ВО “Батьківщина”). Зазначимо, вона є дружиною фігуранту декількох корупційних скандалів Роману Насірову – ексголові Державної фіскальної служби України (2015-2017 роки) та народному депутату VIII скликання від “Блоку Петра Порошенка”.
За даними офіційного сайту “Альтіс-Холдинг”, під його прапорами будуються усього два ЖК – “Terracotta” і “Парус” (обидва комплекси розташовані в Києві). При цьому, згідно з інформацією у відкритих джерелах, ці комплекси не є повноцінними проєктами даного холдингу та реалізуються у співпраці з іншими девелоперами. Крім того, за даними порталу “ЛУН”, “Альтіс-Холдинг” також виступало девелопером багатофункціонального комплексу преміум-класу “Metropole”, який було зведено на вул. Юрія Іллєнка, 18-Б у Києві. Також компанії із орбіти “Альтіс-Холдинг” раніше були активними учасниками різноманітних державних тендерів на здійснення будівництва інфраструктурних об'єктів, за що лише в 2010-2017 роках ними було отримано близько 3 млрд бюджетних гривень.
Яка роль девелоперської компанії “Perfect Group” (це своєрідний холдинг, який об'єднує низку будівельних компаній. – KВ) у реалізації проєкту будівництва ЖК “Terracotta”, у відкритих джерелах відсутня інформація. Найімовірніше, вона виступає одним із інвесторів проведення цих робіт – зважаючи на те, що в переліку замовників та підрядників будівництва немає компаній з її сфери впливу.
Фактичний власником “Perfect Group” є Дмитро Ісаєнко – ексзаступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (2007-2015 роки), народний депутат діючого IX скликання Верховної Ради (обирався від партії “Опозиційна платформа – За життя”), який у парламенті займає посаду секретаря комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Вказана девелоперська компанія має в своєму портфелі близько трьох десятків проєктів житлових комплексів, переважно у Києві та Київській області. Як неодноразово повідомляла КВ, будівництво цих об'єктів регулярно супроводжується скандалами.
У відкритих джерелах відсутні дані, які підтверджують зв'язок Дмитра Ісаєнка зі згаданим вище Сергієм Саміляком. Ймовірно, або Саміляк має неформальну посаду в одній із компаній “Perfect Group”, або його долучали для передачі хабара “на разовій основі”.
При цьому, у рідній Закарпатській області Сергій Саміляк є досить відомою особистістю. Зокрема, він очолює ГО “Соціал-демократичний Конгрес християн України”, яке на Закарпатті відоме конфліктами з багатьма політичними партіями, у тому числі – “зі Слугою народу” та… колишнім “ОПЗЖ”. У серпні 2019 року Саміляку хтось спалив автомобіль – він у цьому звинувачував своїх “політичних опонентів”. У січні 2020 року він став відомим на всю країну, коли прийшов до одного з приватних спортзалів міста Мукачево (Закарпатська область) з кувалдою в руках. Цьому передував конфлікт з іншим відвідувачем цього закладу, який супроводжувався застосуванням фізичної сили. Саміляку загрожувало покарання за нанесення легких тілесних пошкоджень, але потерпілий відмовився від обвинувачення, тому відповідне кримінальне провадження було закрито.
Нагадаємо, ДІАМ де-юре було створено у грудні 2020 року, проте свою роботу цей орган (на нього держава поклала низку дозвільних функцій у сфері будівництва) розпочав лише 15 вересня 2021 року. Вказана структура фактично замінила ДАБІ, яка у вересні 2021 року офіційно припинила своє існування. Семен Кривонос очолює ДІАМ з 19 травня 2021 року. Експерти і громадські активісти неодноразово звинувачували керівництво ДІАМ і конкретно Кривоноса в корупції. Наприклад, згаданий вище Георгій Могильний звинувачував посадовців цієї інспекції у “кришуванні” будівництва скандально відомого ЖК “Варшавський Плюс”.
Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував згаданий вище Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.