Корупція чи реконструкція: голова ДІАМ Семен Кривонос підтримує будівництво “KYЇVPROEKT City Space” на місці знищеного “Київпроекту”

Корупція чи реконструкція: голова ДІАМ Семен Кривонос підтримує будівництво “KYЇVPROEKT City Space” на місці знищеного “Київпроекту”
251364 ПЕРЕГЛЯДІВ

Найближчим часом по вул. Богдана Хмельницького, 16-22, на місці вже знесеної під виглядом реконструкції будівлі легендарного інституту “Київпроект”, може розпочатися будівництво БФК “KYЇVPROEKT City Space”. Звести в історичному центрі столиці висотні будівлі з житловими апартаментами хочуть девелопери “Perfect Group” і “Saga Development”, якими володіють скандально відомі Андрій Вавриш і секретар комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Дмитро Ісаєнко (на колажі ліворуч та праворуч відповідно). Пов'язані з цими людьми компанії нещодавно відбилися в судах від претензій Мінкультури, примудрившись довести, що в Києві на час отримання дозволу на цю “реконструкцію” фактично був відсутній Центральний історичний ареал. Наразі єдиним, хто може покласти край цій забудові, є голова ДІАМ Семен Кривонос (на колажі в центрі). Проте, на думку архітектора Віктора Глеби, цей посадовець має свій інтерес, обумовлений корупційною складовою.

Як стало відомо, девелопери “Perfect Group” і “Saga Development” готуються приступити до будівництва багатофункціонального комплексу (БФК) “KYЇVPROEKT City Space” по вул. Богдана Хмельницького, 16-22 (Шевченківський район Києва, Центральний історичний ареал Києва).

Даний БФК офіційно планується звести за результатами дозволеної реконструкції будівель “Київпроекту”, які займають ділянку площею 0,77 га (кадастровий номер -  8000000000:76:023:0005). Фактично ж, як нещодавно зазначив в дописі на своїй сторінці в Facebook член-кореспондент Української академії архітектури, експерт з питань містобудування Віктор Глеба, “не побачити знесення міцної капітальної будівлі Київпроекту під виглядом "реконструкції" можна лише замиленими  очима реформаторської корупції”.

За словами Глеби, проведення цих робіт супроводжується шаленими порушеннями і кричущим ігноруванням Державних будівельних норм (ДБН) та законодавства України. Головним є те, що забудовники планують передбачити у цьому БФК житлову складову, чого в даному випадку робити не можна.

Також, як повідомив KВ експерт, забудовники під час здійснення своєї “реконструкції” зайняли ділянки, які не були відведені їм у власність чи користування – наприклад, мова йде про частину землі, яка знаходиться під школою №53, та про проїзд між “Укргазбанком” і однією з будівель “Київпроекта”.

“Згідно з Земельним кодексом, не можна будувати житлові комплекси на землях громадської забудови. Згідно з Генпланом Києва, там не може бути житлової забудови. При цьому, згідно з ДБН, коли будується житло, повинні бути дотримані норми по благоустрою: 12 кв.м. на озеленення, 6 кв.м. на майданчики тощо. Де там майданчики? Дозвіл на будівництво за технічними характеристиками не відповідає показникам, які були затверджені Містобудівними умовами та обмеженнями (МУО). В МУО нічого не було сказано про житловий комплекс. Крім того, було знесено капітальну споруду “Київпроекту” – з великими труднощами, оскільки ця будівля “не піддавалася” демонтажному крану. Її розривали по шматкам, “робили аборт”. То яка це реконструкція? Це є тотальне знищення майна і це є будівництво ”, – розповів KВ Віктор Глеба.

На думку експерта, головною причиною ігнорування забудовниками вимог законодавства є корупція у Державній інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ). 

Так, за його словами, голова цього органу Семен Кривонос повідомив Державному бюро розслідувань (ДБР), що забудовники не допустили “жодних гріхів” при проведенні цих робіт, і ці його покази послугували причиною для закриття кримінального провадження за фактами порушень при здійсненні даного будівництва.

Віктор Глеба вважає, що Семена Кривоноса могли підкупити, адже раніше вже був прецедент, коли представник “Perfect Group” пропонував цьому посадовцю грошові кошти за введення в експлуатацію іншого комплексу цього девелопера – ЖК “Terracotta”. Щоправда, голова ДІАМ тоді відмовився. 

За словами Віктора Глеби, він також давав покази в рамках вказаного кримінального провадження, озвучивши прокурорам факти підробки документів та недостовірних відомостей в них, що мало б послугувати причиною для скасування дозволу на будівництво БФК “KYЇVPROEKT City Space”. Проте, його свідчення за невідомих обставин не були оприлюднені правоохоронцями в суді.

“Тобто, в одному випадку Семен Кривонос не бере гроші у “Perfect Group” за прийняття в експлуатацію з порушеннями. А в іншому випадку… Як пояснити позицію Кривоноса по “Київпроекту”? Як пояснити, що на місці його будівель фактично відбувається нове будівництво житлового комплексу? Я звинувачую не тільки Семена Кривоноса – я звинувачую усю прокуратуру та ДІАМ, які в змові з забудовником дозволили будувати те, чого по закону будувати не можна”, – підкреслив Віктор Глеба.

KВ вирішила проаналізувати історію цієї забудови. Бо, не дивлячись на активний піар проєкту з боку “Saga Development”, проти будівництва на місці відомої будівлі “Київпроєкту” активно виступають громадські активісти, експерти та правоохоронці. 

Як гартувався скандал

Легендарний інститут “Київпроект” було засновано в 1937 році на базі декількох архітектурних майстерень. Тоді ця організація базувалася в приміщеннях на вул. Хрещатик, допоки в 1981 році не переїхала в щойно збудований комплекс будівель на вул. Богдана Хмельницького, 16-22. За часів радянського союзу “Київпроект” функціонував у формі науково-дослідницького інституту, який займався, серед іншого, проєктуванням більшості столичних соціально-культурних та інженерно-транспортних споруд. Протягом першого десятиріччя Незалежності України ця установа продовжувала свою діяльність – зокрема, саме фахівці “Київпроекту” є авторами чинного Генерального плану Києва, який було затверджено в 2002 році. 

Саме у ці часи даний інститут було приватизовано, як і його будівлі. Як повідомляла KВ, підготовка до скандального будівництва в центрі Києва здійснювалась не без участі представників команди Леоніда Черновецького. 

14 липня 2005 року Київрада рішенням №746/3321 погодила передачу ВАТ “Київпроект” (тоді ця установа функціонувала у формі відкритого акціонерного товариства. – KВ) земельної ділянки площею 0,77 га на вул. Богдана Хмельницького, 16-22, в оренду на 25 років для експлуатації та обслуговування цілісного майнового комплексу. Згідно з прийнятим рішенням, до складу цієї ділянки увійшла земля, яку столична влада передала в користування "Київпроекту" під будівництво інституту ще в 1969 році (0,71 га), частина землі, яку Київрада в 1981 році відводила столичному метрополітену для будівництва станції "Золоті ворота" (0,02 га), а також комунальна земля, яка не була раніше передана у власність чи користування (0,04 га).

13 грудня 2006 року між Київрадою і ВАТ “Київпроект” було укладено договір оренди цієї ділянки, і 18 січня 2007 року ця угода була зареєстрована Головним управлінням земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів. Протягом більш ніж десяти років потому неодноразово ходили чутки, що на місці “Київпроекта” буде збудовано "щось нове". Але довгий час така інформація не мала підтвердження. 

11 грудня 2017 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ПАТ “Київпроект” МУО на проєктування реконструкції майнового комплексу – Будівлі “Київпроект” на вул. Богдана Хмельницького, 16-22, під БФК. Повна версія даного документу відсутня у відкритому доступі, проте, за інформацією Віктора Глеби, в ньому точно нічого не сказано про можливість будівництва житла на вказаній території.

1 квітня 2019 року між ПАТ “Київпроект” і ТОВ “Концепт-Плаза” було укладено договір про реалізацію проекту “Реконструкція майнового комплексу – Будівлі “Київпроект” під БФК на вул. Богдана Хмельницького, 16-22”. Згідно з цим договором, сторони погодили організувати фінансування, проектування, реконструкцію та прийняття цього об'єкта в експлуатацію (на яких саме умовах, наразі невідомо, оскільки угода відсутня у відкритому доступі, – KВ). Також, серед іншого, відповідно до умов цього договору, ПАТ “Київпроект” делегував ТОВ “Концепт-Плаза” частину функцій замовника реконструкції.

12 вересня 2019 року Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала ПАТ “Київпроект” дозвіл №ІУ113192621755 на виконання робіт з реконструкції майнового комплексу – будівлі "Київпроект" на вул. Богдана Хмельницького, 16-22 під БФК. Генеральним підрядником цих робіт було зазначено ТОВ "Ніка ЛТД".

Вихідні дані цього дозволу наразі у відкритому доступі відсутні – через воєнний стан усі профільні “будівельні реєстри” для громадськості недоступні. Втім, характеристики цього БФК були зафіксовані в експертному звіті щодо розгляду проєктної документації по реконструкції даного комплексу. Зокрема, у звіті уточнюється, що площа будівлі “Київпроекта” в результаті реконструкції зросте з 30,3 тис. кв.м. до 79,7 тис. кв.м., а поверховість – з 16 до 24 поверхів (заплановано також будівництво 8-поверхових секцій, – КВ). При цьому, площу озеленення та благоустрою планувалося зменшити з 3,6 тис. кв.м. до 580 кв.м. Згідно зі звітом, в цьому БФК планувалося облаштування 272 однокімнатних квартир загальною площею 23,3 тис. кв.м., а також паркінгу на 210 машиномісць. 

У лютому 2020 року оскаржити законність запланованої забудови вирішила громадська організація (ГО) “Народ проти корупції”. Ця організація подала позов до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) із вимогою визнати протиправним і скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт на вул. Богдана Хмельницького, 16-22. Свої претензії у ГО пояснили зокрема тим, що використання відповідної земельної ділянки під будівництво БФК, а також включення до його складу житлової функції не відповідають цільовому призначенню даної землі. Також позивачі вказали на те, що забудовники, серед іншого, при проєктуванні не врахували обмеження щодо поверховості майбутнього БФК та особливості будівництва, що зумовлені його розташуванням на території Центрального історичного ареалу Києва.

Втім, служителі Феміди не підтримали такі доводи позивачів. 25 травня 2020 року ОАСК відмовив ГО “Народ проти корупції” в задоволенні її позову, а 21 жовтня того ж року це рішення суду першої інстанції залишив у силі Шостий апеляційний адміністративний суд. 

Під час розгляду цієї справи судді зокрема звернули увагу на те, що функціональне призначення земельної ділянки (територія громадських будівель та споруд і частково – територія житлової середньо- та малоповерхової забудови) дозволяє будувати на ній БФК без обмеження часток житлових та громадських площ. Також служителі Феміди вказали на те, що межі Центрального історичного ареалу Києва на той час не були затверджені Кабінетом Міністрів, як того вимагає законодавство, а тому про порушення у даному випадку мова буцімто не йде.

До речі, можна припустити, що насправді ГО “Народ проти корупції” намагалася… допомогти забудовникам “легалізувати” їхній БФК. Така практика є досить поширеною в Києві – це робиться для того, щоб у випадку, коли хтось матиме наміри оскаржити законність певного “забудовницького проєкту”, у девелоперів на руках були рішення судів про те, що все “чисто і прозоро”.

За даними журналістів, “Perfect Group” і “Saga Development” вже практикували схожі судові спори через підконтрольні громадські організації, серед яких  – ГО “Європейський закон і порядок”. При цьому, останню організацію і ГО “Народ проти корупції” об'єднують дві важливі риси – вони судилися лише проти згаданих вище двох девелоперських компаній і завжди програвали.

Надалі проведенням будівельних робіт на території “Київпроекта” зацікавилися правоохоронні органи. 13 жовтня 2021 року Територіальне управління ДБР в Києві відкрило кримінальне провадження №12021105100003650 за фактами можливих порушень закону при будівництві на вул. Богдана Хмельницького, 16-22. Це – те саме слідство, про яке згадував Віктор Глеба. Розслідування було розпочато за ст. 356 КК України (самоправство), але надалі правоохоронці перекваліфікували дії фігурантів провадження за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки) і ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) КК України.

В рамках кримінального провадження правоохоронці вирішили перевірити, на яких підставах службові особи КМДА, ДАБІ, Державної авіаційної служби України та інших органів влади та управління видали дозвільні документи на згадане будівництво. Такий інтерес був обумовлений тим, що, за попередніми даними правоохоронців, ці погодження суперечать діючому містобудівному та земельному законодавству, внаслідок чого державним інтересам були спричинені тяжкі наслідки.

Так, під час слідства ДБР попередньо встановило, що, незважаючи на цільове призначення ділянки на вул. Богдана Хмельницького, 16-22, за вказаною адресою здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу “KYЇVPROEKT City Space” висотою понад 100 метрів (понад 24 поверхи) на 272 квартири. При цьому, за даними правоохоронців, проведення цих робіт не було погоджено з Мінкультом, хоча вказана ділянка знаходиться в межах Центрального історичного ареалу, в зоні регулювання забудови І категорії. Крім того, як встановили в ДБР, проведення цих робіт може призвести до руйнування пам`ятки архітектури та містобудування місцевого значення “Будинок прибутковий, 1883-1884 рр” (вул. Богдана Хмельницького, 12-14), яка примикає до згаданої ділянки.

Одна з ухвал по кримінальному провадженню

20 грудня 2021 року Печерський районний суд Києва за клопотанням ДБР наклав арешт на земельну ділянку на вул. Богдана Хмельницького, 16-22, а також на групу приміщень будівлі “Київпроекту” площею 26,7 тис. кв.м. Це було мотивовано “необхідністю забезпечити збереження майна як речового доказу у кримінальному провадженні”. Втім, 16 лютого 2022 року Київський апеляційний суд за скаргою директора ПАТ “Київпроект” скасував цей арешт. 

Серед іншого, колегія суддів погодилася з аргументами керівника цього акціонерного товариства стосовно того, що слідчий ДБР не довів наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення “кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, який є підставою для застосування арешту”. При цьому, за словами Віктора Глеби, представник “Perfect Group” на суді повідомив, що насправді його компанія планує здійснити консервацію будівель – тобто, зберегти їх.

Вже під час вказаного слідства, 19 жовтня 2021 року, Міністерство культури та інформаційної політики України провело обстеження ділянки на вул. Богдана Хмельницького, 16-22, на фоні скандалів навколо її забудови. Через два тижні, 1 листопада 2021 року, Мінкульт виніс два приписа на адресу ПАТ “Київпроект” і ТОВ “Ніка ЛТД” про припинення цих будівельних робіт. 

Офіційною причиною для цього стало те, що дані роботи виконувались без відповідних дозволів органів охорони культурної спадщини – мовляв, такі погодження в даному випадку повинні були бути, адже ділянка будівництва знаходиться в межах Центрального історичного ареалу, межі якого вже було затверджено наказом Мінкульту №599 від 2 серпня 2021 року. Протягом місяця вказані ПАТ і ТОВ підготували позови до ОАСК про визнання протиправним і скасування вищевказаних приписів. А вже у грудні 2021 суд об'єднав їхні позови в одне провадження. 

Під час розгляду цієї справи позивачі вказали зокрема на те, що межі історичного ареалу міста Києва “належним чином затверджені”, а тому відсутні правові підстави вважати, що об'єкт будівництва точно знаходиться в межах історичного ареалу. Про це, мовляв, свідчить той факт, що наказ №599, на який посилався Мінкульт, насправді стосується незатвердженого проєкту Генерального плану Києва. Крім того, у якості аргументу ПАТ “Київпроект” і ТОВ “Ніка ЛТД” звернули увагу служителів Феміди на те, що суди, в рамках згаданої вище судової справи за позовом ГО “Народ проти корупції”, підтвердили законність дозволу на будівельні роботи. 

Врешті-решт, 1 листопада 2022 року ОАСК задовольнив позови ПАТ “Київпроект” і ТОВ “Ніка ЛТД”. Інформації про подачу Мінкультом апеляційної скарги на сайті “Судової влади України” поки що немає.

Серед іншого, в ОАСК визнали переконливими аргументи позивачів стосовно згаданого вище наказу №599 від 2 серпня 2021 року. Зокрема, суддя Ігор Качур вказав на те, що цей наказ було прийнято з урахуванням протоколу засідання Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини при Мінкульті від 14 липня 2021 року, в якому є підтвердження цьому. Мовляв, цим протоколом зазначена рада рекомендувала Мінкульту погодити науково-проектну документацію “Збереження та охорона історико-культурної спадщини. Історико- архітектурний опорний план Києва”, який є частиною саме проєкту Генерального плану столиці. 

Дійові особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, ПАТ “Київпроект” де-юре було зареєстроване у січні 1994 року, хоча де-факто ця структура функціонувала з радянських часів. Наразі керівником цього акціонерного товариства вказано Павла Гуцала, кінцевими бенефіціарами – мешканця міста Ковель Волинської області Дмитра Райчука, мешканця міста Стрий Львівської області Василя Шомонку та киянина Олега Тимошенка. Власниками найбільших пакетів акцій “Київпроекта” наразі є ТОВ “Спецрентфінанс” і ТОВ “Джемп” (по 47,24%). Зазначимо, більшу частину цих акцій дані ТОВ у 2020 році викупили у кіпрської компанії “Трейлор Венчерз Лімітед” (володіла 98,7% акцій). 

За даними ЗМІ, згадані вище Шомонка і Тимошенко входять до близького оточення Дмитра Ісаєнка – секретаря комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування (обраний від “ОПЗЖ”, нині забороненої проросійської партії) та фактичного власника групи девелоперських компаній “Perfect Group”. Крім того, Дмитро Ісаєнко є віце-президентом Конфедерації будівельників України – лобістської структури, що об’єднує великих забудовників. А раніше Ісаєнко був заступником міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (2007-2015 роки), звідки пішов тільки через скандал з нібито фальшивою посвідкою учасника АТО. До того Дмитро Ісаєнко працював на будівельних посадах в Міністерстві оборони.

У свою чергу, ключовим співвласником компанії “Трейлор Венчерз Лімітед”, яка до 2020 року володіла найбільшим пакетом акцій “Київпроекта”, протягом тривалого часу був  Василь Хмельницький – народний депутат України IV-VII скликань та засновник холдингової компанії “UFuture” (займається нерухомістю, відновлюваною енергетикою, фармацевтикою тощо). У 2017 році він продав свою частку у вказаній компанії Денису Бассу –  ексзаступнику голови КМДА Леоніда Черновецького (2006-2010 роки). Саме Басса тривалий час називали фактичним власником ПАТ “Київпроект”.

Столичне ТОВ “Ніка ЛТД” (генпідрядник будівництва) було засноване в січні 1992 року. Його керівником вказано Анатолія Савчука, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканця смт Коцюбинське Київської області Олексія Старовойтова.

Дана компанія також входить до орбіти “Perfect Group”. Наприклад, вона була замовником будівництва ЖК “Лебединий” (вул. Ревуцького, 40, Дарницький район Києва), який зводився “під прапорами” цього девелопера. Крім того, з 2007 по 2011 рік одним із співзасновників ТОВ “Ніка ЛТД” була дружина Дмитра Ісаєнка Наталія.

ТОВ “Концепт-Плаза” (співзамовник будівництва) було зареєстроване в Києві у грудні 2018 року. Керівником цієї компанії вказано Даніїла Мукогоренка, засновниками – ТОВ “КП-Інвест”ТОВ “Спецбудінвест-17” і ПАТ “ЗНВКІФ “Еверест”, кінцевими бенефіціарами – киянина Артема Лазню і мешканку смт Люблинець Волинської області Ольгу Клецко.

Остання, за даними ЗМІ, є номінальною власницею та засновницею ряду фірм, пов'язаних з Андрієм Вавришем – ексзаступником директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА (2010-2015 роки) та засновником девелоперської компанії “Saga Development”. На очевидний зв'язок “Концепт-Плази” з цим колишнім посадовцем та бізнесменом також вказує той факт, що керівником однієї з компаній-засновників цього ТОВ, ПАТ “ЗНКІФ “Еверест”, є Дмитро Овсій, якого називають юристом Вавриша і його партнером.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Міністерство культури та інформаційної політики з 4 червня 2020 року очолює Олександр Ткаченко – екс-гендиректор телеканалу “1+1” та екс-нардеп чинного ІХ скликання Верховної Ради (обраний за списком партії “Слуга народу”, у парламенті очолював комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики).

ДІАМ де-юре було створено у грудні 2020 року, проте свою роботу цей орган (на нього держава поклала низку функцій у сфері будівництва) розпочав лише 15 вересня 2021 року. Вказана структура фактично замінила ДАБІ, яка у вересні 2021 року офіційно припинила своє існування. Семен Кривонос є першим керівником ДІАМ в її історії – він очолює дану структуру з 19 травня 2021 року.

КиївВлада

Теги: новини києва, КМДА, київрада, будівництво, валентина пелих, оаск, реконструкція, дабі, петро оленич, департамент земельних ресурсів, олександр свистунов, земельне питання, департамент містобудування та архітектури, муо, містобудівні умови та обмеження, мінкульт, олександр ткаченко, дмитро ісаєнко, діам, семен кривонос, державна інспекція архітектури та містобудування, денис басс, пат, оренда землі, андрій вавриш, міністерство культури та інформаційної політики, окружний адміністративний суд києва, державна архітектурно-будівельна інспекція, дозвіл на будівництво, багатофункціональний комплекс, бфк, припис, київпроект, пат київпроект, інститут київпроект
ПРЯМИЙ ЕФІР