Пів мільйона на одній фурі: як підсанкційний Єремійчук на прізвисько "Слон" наживається на турецькій контрабанді

Пів мільйона на одній фурі: як підсанкційний Єремійчук на прізвисько "Слон" наживається на турецькій контрабанді
51641 ПЕРЕГЛЯДІВ

Елітні бренди та підробки під них – під виглядом тканини й мотузок: саме так на українські ринки потрапляє турецький "контрабас". Схема, за якою лише з однієї вантажівки до бюджету недоплачують 400-500 тисяч гривень митних зборів, поставлена на потік у Чернівецькій області. На чому продовжує заробляти підсанкційний буковинський підприємець Олександр Єремійчук, відомий як "Слон"? І хто "кришує" сумнівні оборудки на митниці?

Журналісти "СтопКору" вирушили у відрядження до Чернівців та Хмельницького, промоніторили десятки ресурсів, розшукали турецькі митні документи та поспілкувалися з українськими митниками. І зрештою вийшли на "короля" буковинської контрабанди. Деталі схеми " target="_blank" rel="follow noopener">розкрила у новому розслідуванні журналістка Олександра Сербін.

Знімальна група "СтопКору" відвідала один з українських прикордонних пунктів пропуску Порубне – Сірет. Щодня тут шикуються у черзі майже пів сотні вантажівок, більшість з яких завозить до України імпортні товари. Та, у відповідності до чинного українського законодавства, в залежності від класифікації вантаж мають розмитнити.

 

О десятій ранку репортери фіксують прибуття фури з турецькими номерними знаками. За інсайдерською інформацію, у документах прописано, що вона везе текстиль. А вже за декілька годин та сама машина заїжджає на склад компанії S.K. CARGO (СК "Карго") у Чернівцях

Вантажівка прибула у Чернівці о десятій ранку

Як працює схема?

"Одна з найрозповсюдженіших схем контрабанди – пересорт: коли у декларації вказано, що ти везеш щось дешеве, а насправді – щось дороге чи навіть елітне. Це роблять, аби зекономити на розмитненні. Що дешевший товар – то менше ти заплатиш. Саме тому брендовий одяг в Україну часто завозять під виглядом текстилю, тобто просто тканини. Ми не даремно зосередили увагу на компанії СК "Карго". Адже торік у Хмельницькому вони стали фігурантами кримінального провадження за фактом підробки митних документів. Та й до цього фірма не раз з'являлася у розслідуваннях ЗМІ", – коментує журналістка Олександра Сербін.

За даними медіа, з Туреччини до України вирушає автомобіль, завантажений тарно-штучними вантажами вагою 23-24 тонни. Після підміни документів між пунктами пропуску Сірет (Румунія) та Порубне (Україна) до митного оформлення в Чернівцях декларується 13-15 тонн тканини або склоровінгу (перев'язувальний шнур). "Економія" на митних платежах для ділків становить орієнтовно 400-500 тисяч гривень з кожної фури.

Аби зрозуміти всі деталі оборудки, журналісти вирушили до двох офісів СК "Карго" – у Чернівцях та Хмельницькому.

У столиці Поділля офіс компанії розташований у самому серці знаменитого Хмельницького ринку. Туди медійники заходять інкогніто – під виглядом звичайних клієнтів – та дізнаються, що з магазину нібито можна здійснити безвідсотковий переказ коштів просто до Туреччини: для цього потрібні лише паспортні дані і візитівка торгової точки.

Менеджерка СК ''Карго'' підтвердила можливість здійснення ''переказів''

Що це за фінансові транзакції у валюті? Все просто: будучи клієнтом СК "Карго", ви можете перерахувати кошти в Туреччину за лічені хвилини, без будь-якої фіксації з боку держави та комісії. Хоча до законності цієї процедури виникають серйозні питання.

Вигадану й поширену в арабських країнах ще сотню років тому фінансову схему у просторіччі називають "Хавала". До прикладу, українець приходить до "брокера" з проханням перевести 20 тисяч доларів своєму колезі у Туреччину. Віддає гроші "брокеру". Український "брокер" телефонує турецькому і каже віддати їх тій особі, яку назвав українець. При цьому не відбувається жодного цифрового переказу – ці операції ніде не фіксуються. А отже, й не оподатковуються.

Як працює схема, відома як "Хавала"

Зауважимо, для здійснення грошових переказів в Україні за законом юридичній особі потрібна ліцензія.

Однак компанія СК "Карго" не зареєстрована як окрема юридична особа в Україні. Це – лише назва, бренд. Інсайдери стверджують, що працюють ділки від імені низки фірм: ТОВ "Юпрайд", ТОВ "Нордаль" , ТОВ "ТОВ Вінтаж Прайм", ТОВ "Дельта-С Компані", ТОВ "Карголенд" тощо.

Аби дізнатись, чи мають вказані структури дозвільні документи, "СтопКор" звернувся до Нацбанку України.

"Для здійснення переказів за кордон юридична особа має отримати ліцензію на надання фінансових платіжних послуг та ліцензію на здійснення валютних операцій. Наступні юридичні особи до Державного реєстру фінансових установ чи реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, не вносились", – ідеться у відповіді НБУ.

Інформацію про грошові перекази й постачання брендів підтвердили і в другому офісі – на чернівецькому ринку "Калинка". Ось тільки в якості бренду завозять не оригінал, а підробку, яка зазвичай коштує вдесятеро дешевше. До прикладу, модель взуття "Найкі" вартістю $150 турецькі виробники продають за $10. Проте ввезення і торгівля таким товаром, як зазначають юристи, в Україні суперечить чинному Кримінальному кодексу і загрожує "підприємцю" щонайменше штрафом.

День, у який "СтопКор" вирішив провести експеримент, був обраний невипадково.

"За нашою інсайдерською інформацією, саме тоді СК "Карго" отримала чергове велике замовлення. Маючи ці факти на руках, ми одночасно викликаємо поліцію для перевірки законності діяльності. У Хмельницькому поліція приїхала за 20 хвилин. Слідчо-оперативна група склала протокол і зайнялася подальшим розслідуванням. У Чернівцях усе було навпаки. На слідчу групу ми чекали майже дві години. Весь цей час нам погрожували, залякували та заважали зйомці", – розповідає Олександра Сербін.

Того, хто представився медійникам як "Хазяїн", у звичайному житті звуть В'ячеслав Черненко. І насправді він добре знав, що журналісти мали право на зйомку. Адже ринок є місцем загального користування, а офіс розташований на комунальній землі і перебуває у власності територіальної громади Чернівців. Однак ані це, ані присутність поліції не заважали власникам "точки" проявляти неприховану агресію.

Хто насправді стоїть за масштабною схемою?

Як дізнався "СтопКор" з власних інсайдерських джерел, В'ячеслав Черненко – родич Олександра Єремійчука на прізвисько "Слон", неофіційно відомого як "король" буковинської контрабанди. "Слона" давно і добре знають у західних регіонах, а у 2021 році його ім'я прогриміло на всю Україну. Тоді чернівецький бізнесмен потрапив під санкції РНБО, після чого указом президента Зеленського топконтрабандиста позбавили українського громадянства. А уряд навіть підготував документи про його депортацію.

В тому, що підсанкційний контрабандист Олександр Єремійчук пов’язаний з компанією СК "Карго" та продовжує впливати на неї, стопкорівці переконались особисто. Адже після того, як знімальній групі заблокували всі камери, він підійшов до медійників і почав їх ображати.

"Очевидно, що пан Єремійчук був добре інформований щодо ситуації у другому офісі у Хмельницькому. І так само очевидно, що, на відміну від Чернівців, контролювати там поліцію він не може. Забігаючи наперед, скажемо, що після нашого приїзду там відкрили кілька кримінальних проваджень щодо діяльності СК "Карго". Натомість на Буковині Єремійчук має вплив не лише на правоохоронців, а й на місцеві ЗМІ", – зазначає журналістка.

Єремійчук наживається на контрабанді

Адже не встигли стопкорівці повернутися до Києва, як на чернівецьких каналах про приїзд репортерів уже випустили сюжет з ознаками замовності. Цікаво, що про СК "Карго" у цьому матеріалі – ані слова.

Чому підсанкційний контрабандист Олександр Єремійчук, він же "Слон", продовжує працювати в Україні?

З цим питанням журналісти звернулись до начальника Чернівецької митної служби Михайла Товта. Однак коментувати цю тему на камеру він відмовився. А в приватній бесіді визнав: про "Слона" знає особисто. Та пообіцяв надати письмову відповідь на офіційний запит. Тож ми продовжимо уважно стежити за цією темою. Далі буде.

Нагадаємо, Олександр Єремійчук є у санкційних списках РНБО. А коли "СтопКор" приїхав в офіс його компанії та зловив на незаконній валютній операції працівників фірми, ті відреагували агресивно. Так, журналістів почали виштовхувати та грубо виганяти з приміщення. Один з чоловіків погрожував "стукнути по голові", якщо знімальна група негайно не залишить будівлю.

Джерело

Теги: Єремійчук наживається на турецькій контрабанді,турецька контрабанда,Єремійчук ,контрабанда,Україна,Слон,Олександр Єремійчук,СК "Карго",СК Карго,Карго,Чернівецька митна служба ,митна служба ,митниця,Михайло Товт, Володимир Зеленський,Зеленський, Володимир Олександрович Зеленський, Володимир Зеленський Вікіпедія,Зеленський Вікіпедія, Президент Зеленський, Президент Володимир Зеленський, Президент України Зеленський, Президент України Володимир Зеленський,Президент України ,Президент ,В'ячеслав Черненко,Олександр Сербін,ТОВ "Юпрайд",ТОВ Юпрайд, ТОВ Нордаль , ТОВ ТОВ Вінтаж Прайм, ТОВ Дельта-С Компані, ТОВ Карголенд,Юпрайд, Нордаль , Вінтаж Прайм, Дельта-С Компані, Карголенд,брокер, Туреччина,S.K. CARGO (СК "Карго"),S.K. CARGO ,Пів мільйона на одній фурі,підсанкційний Єремійчук на прізвисько "Слон" наживається на турецькій контрабанді,Єремійчук на прізвисько "Слон" наживається на турецькій контрабанді,Слон наживається на турецькій контрабанді,Слон
Автор: wikibazacom
ПРЯМИЙ ЕФІР